Trophy List
Mens Trophy List 2020
 
CLUB MATCHPLAY CHAMPIONSHIPS
2 out of 3 qualifying rounds Top 16 Qualify
Senior:
Andrew Inch
R/up
Mark Weatherly
Intermediate:
Gavin Thomas R/up
Jimmy Reardon
Junior A:
Colin Stevens R/up
John Hicks
Junior B:
Marshall Johnston R/up
Paul Fletcher
CLUB STROKEPLAY CHAMPIONSHIPS
Best 4 out of 6 Rounds
Senior:
Dominic Brettkelly
R/up
Mark Weatherly
Intermediate:
Mike Johnston R/up
Gavin Thomas
Junior A:
Mike TeWaa R/up
Paul McOscar
Junior B:
Paul Fletcher R/up
Ken Beaumont
W STONE MEMORIAL CUP
Two qualifying nett rounds - Top 16 qualify – Men and Women
Matchplay on stableford.
Winner:
Noel Penney R/up
George Deans
CAPTAINS TROPHY
Two qualifying nett rounds - Top 16 qualify
Matchplay on handicap.
Winner:
Shane Prendegast   
R/up
David Mansbridge
SHOOTOUT
Winner:
Julie Wilson R/up

SIME CUP
Nett aggregate: Best three out of five rounds
Winner:
Alan Hogg
R/up
Mark Weatherley
PRESIDENTS TROPHY
Par aggregate: Best three out of five rounds
Winner:
Andrew Kenworthy
R/up
Tony Edwards
WINTER STABLEFORD
Stableford aggregate: Best three out of five rounds
Winner
Colin Stevens
R/up
Paul McOscar
RINGERS
Gross:
Colin Stevens
Nett:
Mark Weatherley
ED TILLEY CUP
Best stableford @ Terrace Downs
Winner:
Not Played for

HORORATA TROPHY
Two qualifying par rounds - Top 8 qualify
Matchplay on par
Winner:
Shane Prendergast
R/up
Julie Wilson
BROWN BROTHERS SUMMER CUP
Nett aggregate: Best three out of four rounds
Winner:
George Deans
R/up
Alan Hogg
SUMMER STABLEFORD
Stableford aggregate: Best three out of four rounds
Winner:
Ivan Palmer
R/up
Trish Hicks
EAVES CUP
Husbands and wives foursomes
Winner:
T and J Hicks

ELMA HUNT SALVER
Mixed pairs foursomes
Winner:
Jum and Meg Morten

PARENT AND CHILD
Canadian foursome , one must be a handicaped member
Winners:
Barbara and Andrew Inch

LADIES AND MATES
Canadian foursome
Winners:
Paulene Pearce and Martin Wills

ROLLING PIN
Winners:
Dee Oliver-Albon and Stu Oliver

CORDYLEA CUP
Five rounds of different foursomes types
Winners:
Julie Wilson and Kelvin Hicks

JUNIOR MURCHISON CUP
Not played for
 
WOMENS TROPHY LIST 2020
Silver Champion
Nicky Muir Runner up
Raewyn Kars
Bronze A Champion
Jody Monk Runner up
Julie Wilson
Bronze B Champion
Diane Annan Runner up
Jos Whitiker
Bronze C Champion Francie Taylor Runner up Anne Green
Captains Trophy
Not played

Vice Captains Trophy
Not played


Nancy McCormack
Not played






L.G.U. Medals



Silver - N Muir
Bronze A - S Gilmour
Bronze B - D Annan
Bronze C - J Studholme




Stableford
25+: P Pearce


Putting
18.5+: M Abbott

1 Putts
18.5+: D Annan






Ringers Gross  18.5+: J Monk


Ringers Nett
18.5+: J Mcleod






Lockdown Trophy M Edwards

Womens Shootout
R Lynton

Top Dog



Most Improved/Dedicated
J Monk